22 Haziran 2012 Cuma

Zebra Selanik & Bebek Patiği Açıklaması

Zebra Selanik & Bebek Patiği Açıklaması

Şiş no: 3,5 mm normal şiş & 3,5 mm misinalı şiş
Yaş gurubu: 12 ay

35 ilmekle başlıyoruz.
Taban kısmında haroşe örgü (gidişte ve dönüşte düz ör), gövde kısmını zebra selanik örgüsü, bilek kısmını da selanik örgü yapıyoruz.

 

Patiğin taban kısmını renkli iple önceki bebek patiği açıklamalarımda (patik1, patik2) anlatıldığı gibi örüyoruz. Tabanı oluşturmak için 3 defa 4'er kez arttırarak toplamda 12 ilmek arttırmış ve 47 ilmekle taban kısmını tamamlamış oluyoruz.

Zebra selanik örgüsü: 
Misinalı şiş ile devam ediyoruz. Ön yüzde beyaz ipin düz örgülerinin görülmesi için gidiş sırasında beyaz ipi bağlıyoruz ve kenar ilmeği her zaman renkli ip olacak şekilde zebra selanik örmeye başlıyoruz. 

Beyaz ip ile kenar ilmeğini örmeden şişe aldıktan sonra ikinci ilmeği beyaz ip ile düz ör, ipi kendimize doğru ters örecekmiş gibi alalım, üçüncü ilmeği örmeden şişe al, (ip halen kendi tarafımızda) sonraki ilmeği düz ör (önceki ilmeğin tepesinden ipi atarak diğer ilmeği örüyoruz, örmeden şişe aldığımız ilmeğin üzerine ip dolanmış oluyor.),... bu şekilde devam ederek son kenar ilmeğinden önceki ilmeği düz ör ve son kenar ilmeğini örmeden şişe alarak ilk sırayı bitiriyoruz. renkli ipimiz sıranın başında kaldı, misinalı şişimizden örgümüzü diğer şişin üzerine kaydırıyoruz. 

Renkli ip ile devam ediyoruz. kenar ilmeğini örmeden şişe al, sonraki ilmeği örmeden şişe al (ipimiz dış tarafta, düz örecekmiş gibi durmalı), sonraki ilmeği (üzerine ip dolanmış olan ilmeği) tersten ör(bu şekilde bir önceki örmediğimiz ilmeğin üzerine ip dolanmış olacak), sonraki ilmeği örmeden şişe al, sonraki ilmeği (üzerine ip dolanmış olan ilmeği) tersten ör,... sıranın sonunda sondan ikinci ilmeği örmeden şişe al ve son kenar ilmeğini de düz örerek sırayı bitiriyoruz. 

beyaz ip ile devam ediyoruz (patiğin ters tarafındayız). kenar ilmeğini örmeden şişe al, sonraki ilmeği (üzerine ip dolanmış olan ilmeği) tersten ör, sonraki ilmeği örmeden şişe al (ipimiz dış tarafta, düz örecekmiş gibi durmalı), sonraki ilmeği (üzerine ip dolanmış olan ilmeği) tersten ör (şişe aldığımız ilmeklerin üzerine ip dolanmış olacak). bu şekilde sırayı bitiriyoruz. Renkli ipimiz sıranın diğer tarafında kaldı. örgümüzü misinalı şişten kaydırarak renkli ipin olduğu tarafa geçiriyoruz.

Renkli ipimiz ile kenar ilmeğini örmeden şişe alıyoruz. ipimizi kendi tarafımıza ters örecekmiş gibi geçiriyoruz. ikinci ilmeği örmeden şişe tersten alıyoruz, sonraki ilmeği (üzerine ip dolanan ilmeği) düz ör. böylelikle şişe aldığımız ilmeğin üzerine ip dolanmış olacak. sıra sonuna kadar devam ediyoruz. 

Aynı işlemleri tekrarlayarak gövde kısmını tamamlıyoruz.
Bilek kısmında selanik örgüsü yaparak patiği bitiriyoruz. Patiğin kemer kısmı için patik1 açıklamasından faydalanabilirsiniz..

Kolay gelsin..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...